مقاومت خانه های چوبی FHT در برابر موریانه

موریانه‌ها حشراتی هستند از راسته مساوی بالان ، که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می‌کنند به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آنهاست به سر می‌برند. زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند. موریانه‌ها حشراتی هستند اجتماعی که دو نوع از آنها دیده می‌شود: یک نوع در داخل چوب‌های منازل زندگی می‌کنند و نوع دیگر مخصوص نواحی استوایی بوده و در بیابان‌ها برای خود مسکن می‌سازند و طول خانه‌هایشان گاهی به ۵ متر و قطرش به ۸ متر می‌رسد.
بزرگ‌ترین دشمن موریانه‌ها، مورچه‌ها هستند که اگر آنها را بگیرند فورا می‌کشند و لاشه شان را برای تغذیه به لانه خود می‌برند. و گاهى اتفاق مى افتد كه كشتار بزرگى از موریانه ها توسط مورچه ها صورت مى گیرد.» موریانه ها به هواى مرطوب نیاز دارند و در هواى معمولى نمى توانند راحت زندگى كنند.

چوب خوشمزه :

چوب مى تواند خوشمزه یا بد مزه باشد. درست مثل مغز بادام كه مى تواند تلخ یا شیرین باشد. «موریانه ها به چوب هاى تلخ، سمى، رآكتین دار و آنها كه استبرق دارند، علاقه اى ندارند. براى همین چوب درختان ساج، سرو و كاج را نمى خورند و در عوض به خوردن چوب تبریزى و چنار علاقه مند هستند. چوب هاى خوشمزه را هم مى توان با یك سرى فرآیندهاى شیمیایى بدمزه كرد. مثلاً مى توان در كارخانه ها چوب را با مواد نفتى یا فلزات سنگین اشباع كرد. براى چوب هایى كه در ساختمان ها به كار مى روند، می توان از موادی كه بوی ناخوشایندی ندارند استفاده كرد. مقاوم سازى در برابر موریانه با این روش براى ساختمان هایى كه هنوز ساخته نشده اند، امكان پذیر و بسیار موثر است. موریانه هایی كه به ساختمانها حمله می كنند و به آنها آسیب وارد می سازنند. از نظر اكولوژیكی در سه گروه قرار می گیرند (Cress, D.C.and et al 1997) كه عبارتند از:

  • موریانه های زیرزمینی (Subterranean termite)
  • موریانه های چوب خشك (Dry-Wood termite)
  • موریانه های چوب مرطوب(Moist-Wood termite)

موریانه های زیرزمینی:

در ایران بیشتر خسارت وارد شده به بناها مربوط به موریانه های زیرزمینی می باشد. موریانه های زیرزمینی متعلق به دو خانواده Termitidae و Hodotermitidea در ایران یافت می شوند. لانه های موریانه های زیرزمینی در درون هر خاكی كه بتوانند از آن رطوبت مورد نیازشان را به دست بیاورند، قرار دارند.آنها ممكن است به هر چوبی كه در تماس مستقیم با خاك باشد، حمله كنند و اگر هیچ چوبی در تماس مستقیم با خاك نباشد موریانه ها مجراهای گلی (گالریهای سرپوشیده) را در شكاف های فونداسیون یا بر روی سطح بیرونی بتون ایجاد می كنند تا به چوبی كه بالاتر از سطح خاك می باشد، دسترسی پیدا كنند.(Cress, D.C.and et al 1997). چوب عمدتا" از سلولز تشكیل شده كه سلولز زنجیره پیجیده ای بزرگی از مولكولهای شیمیایی نسبتا" ساده است. حیوانات كمی اندام لازم برای شكستن شیمیایی سلولز به مواد كوچكتر و مواد غذایی قابل استفاده را دارند.

روش میکانیکی مبارزه با موریانه:

  • پاکسازی محل ساختمان از گالریهای سرپوشیده موریانه ها
  • حفاظت ساختمان از رطوبت در زیر یا اطراف ساختمان
  • رعایت بهداشت،تهویه مناسب،تامین روشنایی و تبادلات گازی با بیرون

روش شیمیایی مبارزه با موریانه:

  • ضدعفونی خاک سطح زیرین و اطراف ساختمان با سموم شیمیایی (در مكان هایی با احتمال موریانه خیزی بالا )
  • کاربرد مواد سمی بر روی دیواره،پی و بدنه،زیر سقف،پشت بام و....
  • حفاظت چوب در مقابل حمله موریانه ها
  • استفاده از سموم شیمیایی تدخینی،مناسب و موثر

امروزه با ساخت دستگاه های ردیاب در آزمایش های خاک شناسی توانسته اند محل و مکان و حتی نوع موریانه ها را نیز شناسایی نمایند . دستگاه های تی دی آر ترمایتیسز یکی از دستگاه های می باشد که با نمونه برداری از اعماق عمق و ارسال نمونه ها به آزمایشگاه های مدرن و همچنین با ارتباط با ماهوار ه های کاوشکر 5 می تواند محل دقیق کلنی موریانه ها را عکسبرداری نماید. این دستگاه که به سنسورهای پیشرفته مجهز می باشد می تواند محل دقیق و حرکت موریانه ها را تعیین نماید . میزان دقت این دستگاه به حدی می باشد که حرکت موریانه های نر و کارگر و سرباز را نیز از هم تمیز می کند . با ارسال اطلاعات در خواستی به ماهواره کاوشگر 5 این ماهواره با عکسبرداری پیشرفته خود می تواند عمق کلنی و فاصله آن را از محل ساختمان تعیین نماید . امروزه دیگر نباید منتظر حرکت موریانه ها به سمت ساختمان باشیم بلکه بایستی با ایجاد سد های آتشین بر روی اعماق زمین محل عبور و هجوم موریانه ها به ساختمان را مسدود نماییم . با استفاده از این دستگاه خواهیم توانست مسیر حرکتی موریانه را نیز معین نموده و با استفاده از مواد کمپوزیت جدید جلوی ورود این حشره را به ساختمانها بگیریم

info@fht.ir www.fht.ir فکس: 22034387 تلفن تماس: 9-22034388 تهران خیابان آفریقا بلوار گلشهر شماره 20 طبقه 3 واحد 11
© 2012 Copyright FHT (Fast Housing Technology) All rights reserved. Designed by Batiss Develop By Espitman-Tech
Best View by Google Chrome Res:1680x1050