مقاومت خانه های چوبی FHT در برابر آتش سوزی

تمهیدات ایمنی :

  • چوب به صورت محافظت نشده (اکسپوز) در ساختمان های چوبی به کار برده نشده مگر در مواردی که جهت زیبایی در پوشش داخلی استفاده شود که در این صورت بر اساس مبحث 3 بخش 23 IBC، از چوب عمل آوری شده با مواد کند سوز استفاده می شود.
  • رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران ، حفاظت ساختمان ها در برابر حریق.
  • رعایت بخش9 و5و7 IBC ، روش های محافظت در برابر آتش و بخش 23 خانه های چوبی.
  • استفاده از هشدار دهنده های آتش ، دیوارهای نسوز جداکننده آتش و تدابیر اجرایی مندرج در IBC برای جلوگیری از وقوع حریق و انتقال آن بین اطاقها و اعضاء ساختمان و از طرف دیگر بین ساختمانهای مجاور.

درجات مقاومت در برابر آتش :

اگر حرارت و زمان آتش سوزی و دسترسی به اکسیژن هوا به اندازه کافی باشد، چوب در حدود 200 درجه سانتی گراد آتش می گیرد. برای مشتعل شدن تحت تاثیر مستقیم آتش ،چوب به درجه حرارتی بین 300-400 درجه سانتیگراد نیاز دارد. اگر چوب را تحت تاثیر تشعشع حرارتی قرار دهیم و حرارت آنرا بالا ببریم به حرارت بیشتری در حدود 500-600 درجه سانتی گرد نیازمندیم تا بتوانیم آن را شعله ور کنیم. شعله ور شدن و سوختن چوب به گونه ای کنترل شده با سرعتی ثابت انجام می گیرد.

لذا در بسیاری از موارد کاربرد تنها یک لایه تخته گچی بسیاری از الزامات حریق را تامین می کند. برای مقاومت بیشتر در برابر آتش از نوع مقاوم حریق تخته های گچی با رنگ قرمز مشخص می شوند و دارای افزودنی هایی می باشد که مقاومت آن را در برابر آتش افزایش می دهند. تخته گچی عادی به علت ترک خوردن تنها می تواند در مراحل اولیه آتش سوزی وظیفه محافظت در برابر حریق را انجام دهد اما تخته های مقاوم در برابر آتش به علت دارا بودن الیاف و افزدونیها یکپارچگی بیشتری در دمای بالا دارند.

تخته گچی مقاوم در برابر آتش باید بتواند حداقل یک ساعت مقاومت داشته باشد.
این تخته های گچی با ضخامت های گوناگون به همراه تخته های چوبی در ساختارهای گوناگون دیوار ، کف و سقف می توانند بیش از 3 ساعت در برابر آتش مقاومت داشته باشند. مقاومت سیستم قاب چوبی سبک در برابر آتش به طور کلی به وسیله نصب تخته های گچی که تمامی سطح داخلی ساختمان را پوشانده است تامین می گردد. به این منظور در بساری از موارد لازم است که از تخته های گچی مقاوم در برابر آتش استفاده کرد. اجرای مناسب این تخته های گچی برای تامین مقاومت لازم در برابر آتش در راهروها ، راه پله ها ، راههای فرار آتش سوزی در نزدیکی شومینه ها ضروری است بر طبق جداول ارائه شده در آئین نامه ساختمانی کشور کانادا ، 1995 ، دیوارهای باربر و غیر باربر این سیستم ساختمانی با روش های متداول بین 45 دقیقه تا 2 ساعت می توانند در برابر آتش مقاومت داشته باشند.

رفتار چوب در برابر آتش :

مقاومت چوب در برابر آتش بستگی بسیار به حجم آن دارد.برابر آئین نامه های معتبر در کشورهای دارنده صنعت خانه سازی چوبی ، ابعاد سطح مقطع چوب سازه نباید از اندازه اسمی 10 × 5 سانتی متر کمتر باشد.در سطح چوب هنگام سوختن لایه ضخیمی از ذغال با مقاومت حرارتی زیاد تولید می شود که مانع از نفوذ حرارت به داخل چوب می شود. در نتیجه با تداوم آتش ضخامت لایه ذغال بیشتر شده و باعث افزایش زمان مقاومت چوب در برابر آتش می گردد. مقاومت باقی مانده یک عضو چوبی سازه در هنگام آتش سوزی برابر است با مقاومت سطح مقطع قسمتی از آن که هنوز ذغال نشده است بر خلاف سازه فولادی که مقاومت خود را با ازدیاد حرارت از دست می دهد.

info@fht.ir www.fht.ir فکس: 22034387 تلفن تماس: 9-22034388 تهران خیابان آفریقا بلوار گلشهر شماره 20 طبقه 3 واحد 11
© 2012 Copyright FHT (Fast Housing Technology) All rights reserved. Designed by Batiss Develop By Espitman-Tech
Best View by Google Chrome Res:1680x1050